Skip to content

Committees

Standing Committees

Harry T. Coleman, Chair

Drew Christian

Charles L. Consagra

David E. Heisler

Craig P. Kalinoski

Sean P. McDonough

Morey M. Myers

Chrissy Novajosky

John R. O’Brien

Anthony J. Piazza, III

Dana Zlotucha

James J. Conaboy, Co-Chair

Timothy J. Holland, Co-Chair            

Daniel E. Cummins

James A. Doherty III

David I. Fallk

John Finnerty

Thomas J. Foley, Jr.

Michael A. Genello

Marianne Gilmartin

James D. Greco

Thomas B. Helbig

Gerard M. Karam

Stephen Kopko

Malcolm L. MacGregor

John T. McGrath

Lucille Marsh

Nicholas S. Mattise

Hon. Robert A. Mazzoni

Daniel W. Munley

Hon. Julia K. Munley

Marion Munley

Hon. Terrence Nealon

Paul T. Oven

Mark Perry

Michael J. Pisanchyn, Jr.

Richard A. Polachek

Howard Rothenberg

Victoria C. Scanlon

Alan Schoen

Mark T. Sheridan

James F. Tierney, IV

Bruce S. Zero

Dana Zlotucha

Hon. Terrence R. Nealon, Co-Chair

Alexia K. Blake, Co-Chair

John Ellis, Co-Chair                           

Frank Bolock

Hon Trish Corbett

Daniel E. Cummins

Ciara DeNaples

David I. Fallk

Jenna Kraycer Tuzze

Malcolm L. MacGregor

Jordan Mazzoni

Michael J. McDonald

Jennifer Menichini

Sarah Modrick

John Mulcahey

Albert Nicholls

Chris Osborne, Jr.

Mark J. Powell

Hon. Mary Walsh Dempsey

Frank Castellano, Co-chair

Kurt T. Lynott, Co-chair

Hon. Vito P. Geroulo

Robert T. Gownley Jr.

Craig P. Kalinoski

Gerard M. Karam

Ruth Lenahan

Bo Loughney

Robert J. Munley

Dan Pillets

Michael J. Pisanchyn, Jr.

Carl J. Poveromo

Mark Powell

Sidney J. Prejean

Judith G. Price

Shane Scanlon

Jason A. Shrive

Sandra M. Stepkovitch

Eugene M. Talerico, Jr.

Robert Trichillo

Morey Myers, Co-Chair                     

Joseph G. Price, Co-Chair

Hon. Michael Barrasse

John Bogdanovicz

Frank Bolock

Frank Castellano

Michael F. Cosgrove

Terry Dempsey

Hon. James Gibbons

Sylvia Hahn

Hon. Chester Harhut

Gerard Karam

Kurt Lynott

John C. Mascelli

Larry Moran

James Mundy

Sid Prejean

Michael F. Cosgrove, Co-Chair

Lucille Marsh, Co-Chair

Matthew P. Barrett

James A. Doherty, III

Raymond W. Ferrario

Richard G. Fine

John Finnerty

Melissa J. Foley

Donald J. Frederickson

Craig P. Kalinoski

Gerard M. Karam

Adrienne Pierangeli

Johanna L. Gelb, Co-Chair

Barbara J. O’Hara, Co-Chair

Nancy M.  Barrasse

William M. Blaum

John P. Bogdanovicz

Carrie A. Buscarini

Brian J. Cali

Claire L. Czaykowski

William F. Dunstone

Catherine Gallagher

Sylvia Hahn

Hon. Andrew J. Jarbola

Craig P. Kalinoski

Katie Karam

Brenda M. Kobal

Judith C. Lewis

Elizabeth Munley

David J. Ratchford

Frank J. Ruggiero

Paul Sotak

Larry Durkin – Chair

John J. McGovern, Jr.,Co- Chair

Matthew P. Barrett – Vice-Chair

Jane M. Carlonas

Mark J. Conway

Terrence E. Dempsey

William F. Dunstone

David Fallk

Melinda C. Ghilardi

William J. Hall, Jr.

A. Timothy Hinton

P. Timothy Kelly

Malcolm L. MacGregor

Timothy J. Maloney

Jennifer Menichini

Mary Theresa Gardier Paterson

Ann Lavelle Powell

Joseph G. Price

James W. Reid

Rob Robinson

Joseph A. Murphy, Co-chair

Marianne J. Gilmartin, Co-chair         

Zygmunt R. Bialkowski, Jr.

Daniel T. Brier

Richard G. Fine

David E. Heisler

P. Timothy Kelly

Malcolm L. MacGregor

Hon. Carmen D. Minora

Lawrence J. Moran

Hon. Margaret Bisignani Moyle

Caroline E. Munley

Gregory J. Pascale

John P. Pesota

Dawn Riccardo

John J. Warring

Daniel L. Penetar, Jr., Co-Chair

Kimberly Moraski – Co-chair

Matthew P. Barrett

Dante A. Cancelli

James J. Conaboy

Daniel Cummins

David I. Fallk

Melinda C. Ghilardi

J. Joseph Grady

Kelly E. Hadley

Stephen Kopko

Kelly Lenahan

John P. Sanderson, III

Christopher J. Szewczyk

Mark T. Perry, Co-Chair

Joseph Sileo, Co-Chair

Frank J. Brier

Patrick C. Carey

James A. Doherty

Richard G. Fine

Michael A. Genello

Dominick J. Georgetti

Patty Lafferty

Malcolm L. MacGregor

John C. Mascelli

Marion K. Munley

Terrence R. Nealon, Jr.

Christian Owens

Michael P. Perry

Ann Lavelle Powell

Michael H. Roth

Victoria C. Scanlon

Nancy M. Barrasse, Co-Chair

Frederick Rohrbeck, Co-Chair

Richard Bishop

Dante A. Cancelli

Brenda Colbert

Donald J. Frederickson

Hon. Vito P. Geroulo

James J. Gillotti

Anne L. Hunter

Robert T. Kelly

Daniel Penetar

Hon. John P. Pesota

Kim Kost Scanlon

Nicholas D. Tellie

Brian Yeager

Robert B. Farrell, Co-Chair

Frank J. McDonnell, Co-Chair

Matthew P. Barrett

Richard S. Bishop

Frank Blasi

Jane M. Carlonas

Michael C. Cowley

Ciara DeNaples

Michael J. Foley

Gerard M. Karam

Tim Maloney

Michael J. McDonald

Marion K. Munley

Morey M. Myers

James W. Reid

Alan Schoen, Chair

Melinda C. Ghilardi

Edward A. Monsky

Joseph Price

Robert P. Sheils, III

Jeffrey H. Sunday

Cody H. Brooks

Frank J. McDonnell

Thomas J. Foley, Jr.

Joseph A. Murphy

Brigid E. Carey

Paul R. Mazzoni

Zygmunt R. Bialkowski, Jr.

Timothy E. Foley

Hon. Vito P. Geroulo

Daniel L. Penetar, Jr.

Robert T. Gownley, Jr.

Hon. Robert A. Mazzoni

Richard G. Fine

Michael C. Cowley

J. Joseph Grady

Michael J. McDonald

Melinda C. Ghilardi

Gregory J. Pascale

P. Timothy Kelly

Michael A. Genello

AD HOC Committees

David Fallk, Chair                              

Kevin J. Dempsey

Elaine C. Geroulo

Anne L. Hunter

Dominic J. Mastri, III

Jordan Mazzoni

George Seig

Jeffrey H. Sunday

Gregory J. Pascale, Chair

Matthew P. Barrett

Michael Dempsey

Terrence Dempsey

William J. Hall

J. Timothy Hinton

Timothy J. Holland

Kim Kost Scanlon

Ann Lavelle Powell

Dana Zlotucha, Chair

Cody Brooks

Jane Carlonas

Joseph Cimini

Michael Cosgrove

Hon. Vito Geroulo

Melinda Ghilardi

James Gillotti

Marianne Gilmartin

Timothy Hinton

Ruth Lenahan

Bo Loughney

Hon. Julia Munley

MaryTheresa Gardier Paterson

James Powell

Ernie Preate

Jill M. Spott, Co-chair

Katie Perry, Co-chair

Lori Barrett

Virginia Barrett

Paul Batyko

Ryan Campbell

Thomas Cummings

Christina Farrell

Jim Greco

Michael J. McDonald

Sean P. McDonough

James Teddy Michel

Brice C. Paul

Kim Kost Scanlon

Elizabeth Speicher Van Wert

James J. Gillotti, Chair

Nancy M. Barrasse

Richard S. Bishop

Kristen M. Clark

Donald G. Douglass

Kris E. Fendrock

Carlene R. Gallo

Doreen M. Graziano

Kevin R. Grebas

Anne L. Hunter

Pam Janus

Robert T. Kelly, Jr.

Michael N. Krisa

John J. McGovern, Jr.

Daniel L. Penetar, Jr.

Frederick J. Rohrbeck

Nicholas D. Tellie

Brian Yeager

Melinda C. Ghilardi, Co-Chair

Jennifer Menichini, Co-Chair

Hon. Thomas I. Vanaskie, Co-Chair

Patrick A. Casey

Timothy Doherty

Thomas B. Helbig

Mark J. Kozlowski

Hon. Malachy E. Mannion

Hon. Karoline Mehalchick

Dana Zlotucha

Howard A. Rothenberg, Chair

Edwin A. Abrahamsen, Jr.

Frank Bolock

Richard G. Fine

Thomas B. Helbig

Sean P. McDonough

Jack McGrath

Jennifer Menichini

Marion Munley

Joseph Murphy

Terrence R. Nealon, Jr.

Kim Kost Scanlon

Howard A. Rothenberg, Chair

Edwin A. Abrahamsen, Jr.

Frank Bolock

Richard G. Fine

Thomas B. Helbig

Sean P. McDonough

Jack McGrath

Jennifer Menichini

Marion Munley

Joseph Murphy

Terrence R. Nealon, Jr.

Kim Kost Scanlon

Terrence Dempsey, Chair

Matthew P. Barrett

Shannon Brown

Timothy Corbett

Daniel E. Cummins

Kevin R. Grebas

Dana Zlotucha

Richard S. Bishop, Co-Chair

Paul Keeler, Co-Chair

Nancy Barrasse

Frank J. Bolock, Jr.

Michael J. Donohue

P. Timothy Kelly

Kevin C. Messett

James “Teddy” Michel

Edward A. Monsky

Mary Theresa Gardier Paterson

Paul K. Paterson

Katie Perry

Monsignor Joseph G. Quinn - Honorary

A. Leigh Redmon

Robert P. Sheils Jr

Frank Bolock, Co-Chair

Ann Lavelle Powell, Co-Chair

Frank Castellano

John Ellis

Paul A. Kelly

P. Timothy Kelly

Mark J. Kozlowski

Kevin C. Messett

Gregory J. Pascale

Daniel L. Penetar, Jr.

Leigh A. Redmon

Vicky Scanlon

Jeffrey H. Sunday

Charles F. Wilson

Terrence E. Dempsey, Co-Chair

William J. Hall, Jr., Co-Chair

Tullio DeLuca

Robert T. Gownley

Kelly E. Hadley

Don Jensen

James J. O’Connor

Howard Rothenberg

Jack Price, Co-Chair

Al Nicholls, Co-Chair

Thomas P. Cummings

Jordan Dempsey

Brandon Gatto

Jordan Mazzoni

Sean McDonough

Chris Quinn

Kim Kost Scanlon

Jill M. Spott

Jeffrey H. Sunday

Jane M. Carlonas, Co-Chair

Joseph Sileo, Co-Chair

Alexia K. Blake

Matthew Dempsey

P. Timothy Hinton

Gerard M. Karam

Malcolm MacGregor

Kimberly K. Moraski

Hon. Julia K. Munley

Al Nicholls

Mary Theresa Gardier Paterson

Daniel Penetar

Malcolm L. MacGregor, Chair           

Richard S. Bishop

Jane M. Carlonas

David I. Fallk

Kevin E. Harchar

Tim Hinton

Gerard M. Karam

P. Timothy Kelly

Hon. Robert A. Mazzoni

J. Christopher Munley

Todd J. O’Malley

Robert Ufberg

Hon. Mary Walsh Dempsey

Daniel L. Penetar, Jr., Co-Chair        

Ann Lavelle Powell, Co-Chair           

Jane M. Carlonas

Michael C. Cowley

Carlene R. Gallo

Patrick Lavelle

Maria Marsili

Albert E. Nicholls Jr.

Gregory J. Pascale

Fred P. Rinaldi

Mark G. Rudalavage

Elizabeth N. Schneider

Ernest A. Sposto, Jr.

William C. Steppacher

Justin J. Sulla

Rocco V. Valvano, Jr.

Matthew P. Barrett, Co-Chair

Terrence E. Dempsey, Co-Chair

Mary Theresa Gardier Paterson, Co-Chair

Jane M. Carlonas

Richard G. Fine

Timothy E. Foley

Michael A. Genello

J. Joseph Grady

J. Timothy Hinton

Gerard M. Karam

Malcolm MacGregor

Hon. Robert A. Mazzoni

Michael J. McDonald

Jennifer Menichini

Joseph A. Murphy

Daniel Penetar

Ann Lavelle Powell

Joseph G. Price

Timothy E. Foley, Co-Chair

Sidney J. Prejean, Co-Chair

Richard S. Bishop

Brandon Gatto

Carlo LaMonica

Michael Miller

Hon. Thomas J. Munley

John P. Pesota

Scott Schermerhorn

Jeffrey H. Sunday

Joel M. Wolff

Brian Yeager

Kevin E. Harchar, Co-Chair

Paul Keeler., Co- Chair

Maria Bertha-Turetsky

Jane M. Carlonas

John B. Dempsey

Brandon Gatto

Tom Gilbride

Anne L. Hunter

John McGovern

Kevin Messett

James Teddy Michel

Mark J. Powell

Jack Price

Joseph Gardner Price

Jeffrey H. Sunday

Hon. Thomas I. Vanaskie

Dana Zlotucha

Anne L. Hunter

James F. Malloy

Scroll To Top